85 de filme internationale inscrise la OSCAR pentru cel mai bun film strain.

Un adevarat record! 85 de filme din toata lumea au fost inscrise in cursa pentru Oscar 2017, categoria "cel mai bun film strain".

Propunerea Romaniei din acest an este Sieranevada, filmul lui Cristi Puiu, care are concurenta serioasa din partea unor filme regizate de cineasti precum Xavier Dolan, Danis Tanovic, Paul Verhoeven, Pedro Almodovar, Andrzej Wajda, s.a. Cea de-a 89-a editie a premiilor Oscar va avea loc in seara de 26 februaie 2017.

Iata lista completa ca celor 85 de fime care spera sa fie nominalizate pentru cel mai bun film strain al anului.

Albania, “Chromium,” Bujar Alimani
Algeria, “The Well,” Lotfi Bouchouchi
Argentina, “The Distinguished Citizen,” Mariano Cohn, Gastón Duprat
Australia, “Tanna,” Bentley Dean, Martin Butler,
Austria, “Stefan Zweig: Farewell to Europe,” Maria Schrader,
Bangladesh, “The Unnamed,” Tauquir Ahmed,
Belgium, “The Ardennes,” Robin Pront,
Bolivia, “Sealed Cargo,” Julia Vargas Weise,
Bosnia and Herzegovina, “Death in Sarajevo,” Danis Tanovic,
Brazil, “Little Secret,” David Schurmann,
Bulgaria, “Losers,” Ivaylo Hristov,
Cambodia, “Before the Fall,” Ian White,
Canada, “It’s Only the End of the World,” Xavier Dolan,
Chile, “Neruda,” Pablo Larraín, r
China, “Xuan Zang,” Huo Jianqi,
Colombia, “Alias Maria,” José Luis Rugeles,
Costa Rica, “About Us,” Hernán Jiménez,
Croatia, “On the Other Side,” Zrinko Ogresta,
Cuba, “The Companion,” Pavel Giroud,
Czech Republic, “Lost in Munich,” Petr Zelenka,
Denmark, “Land of Mine,” Martin Zandvliet,
Dominican Republic, “Sugar Fields,” Fernando Báez,
Ecuador, “Such Is Life in the Tropics,” Sebastián Cordero
Egypt, “Clash,” Mohamed Diab,
Estonia, “Mother,” Kadri Kõusaar, r
Finland, “The Happiest Day in the Life of Olli Mäki,” Juho Kuosmanen
France, “Elle,” Paul Verhoeven
Georgia, “House of Others,” Rusudan Glurjidze
Germany, “Toni Erdmann,” Maren Ade
Greece, “Chevalier,” Athina Rachel Tsangari,
Hong Kong, “Port of Call,” Philip Yung,
Hungary, “Kills on Wheels,” Attila Till,
Iceland, “Sparrows,” Rúnar Rúnarsson,
India, “Interrogation,” Vetri Maaran,
Indonesia, “Letters from Prague,” Angga Dwimas Sasongko,
Iran, “The Salesman,” Asghar Farhadi,
Iraq, “El Clásico,” Halkawt Mustafa,
Israel, “Sand Storm,” Elite Zexer,
Italy, “Fire at Sea,” Gianfranco Rosi, r
Japan, “Nagasaki: Memories of My Son,” Yoji Yamada,
Jordan, “3000 Nights,” Mai Masri,
Kazakhstan, “Amanat,” Satybaldy Narymbetov,
Kosovo, “Home Sweet Home,” Faton Bajraktari,
Kyrgyzstan, “A Father’s Will,” Bakyt Mukul, Dastan Zhapar Uulu
Latvia, “Dawn,” Laila Pakalnina,
Lebanon, “Very Big Shot,” Mir-Jean Bou Chaaya,
Lithuania, “Seneca’s Day,” Kristijonas Vildziunas,
Luxembourg, “Voices from Chernobyl,” Pol Cruchten
Macedonia, “The Liberation of Skopje,” Rade Šerbedžija, Danilo Šerbedžija,
Malaysia, “Beautiful Pain,” Tunku Mona Riza,
Mexico, “Desierto,” Jonás Cuarón,
Montenegro, “The Black Pin,” Ivan Marinović,
Morocco, “A Mile in My Shoes,” Said Khallaf,
Nepal, “The Black Hen,” Min Bahadur Bham,
Netherlands, “Tonio,” Paula van der Oest,
New Zealand, “A Flickering Truth,” Pietra Brettkelly,
Norway, “The King’s Choice,” Erik Poppe,
Pakistan, “Mah-e-Mir,” Anjum Shahzad,
Palestine, “The Idol,” Hany Abu-Assad, r
Panama, “Salsipuedes,” Ricardo Aguilar Navarro, Manolito Rodríguez,
Peru, “Videophilia (and Other Viral Syndromes),” Juan Daniel F. Molero,
Philippines, “Ma’ Rosa,” Brillante Ma Mendoza,
Poland, “Afterimage,” Andrzej Wajda,
Portugal, “Letters from War,” Ivo M. Ferreira,
Romania, “Sieranevada,” Cristi Puiu,
Russia, “Paradise,” Andrei Konchalovsky,
Saudi Arabia, “Barakah Meets Barakah,” Mahmoud Sabbagh,
Serbia, “Train Driver’s Diary,” Milos Radovic,
Singapore, “Apprentice,” Boo Junfeng,
Slovakia, “Eva Nová,” Marko Skop,
Slovenia, “Houston, We Have a Problem!” Žiga Virc,
South Africa, “Call Me Thief,” Daryne Joshua,
South Korea, “The Age of Shadows,” Kim Jee-woon,
Spain, “Julieta,” Pedro Almodóvar,
Sweden, “A Man Called Ove,” Hannes Holm,
Switzerland, “My Life as a Zucchini,” Claude Barras
Taiwan, “Hang in There, Kids!” Laha Mebow,
Thailand, “Karma,” Kanittha Kwunyoo
Turkey, “Cold of Kalandar,” Mustafa Kara,
Ukraine, “Ukrainian Sheriffs,” Roman Bondarchuk,
United Kingdom, “Under the Shadow,” Babak Anvari,
Uruguay, “Breadcrumbs,” Manane Rodríguez
Venezuela, “From Afar,” Lorenzo Vigas,
Vietnam, “Yellow Flowers on the Green Grass,” Victor Vu
Yemen, “I Am Nojoom, Age 10 and Divorced,” Khadija Al-Salami.

Vom afla cele 5 titluri nominalizate d-abia pe 24 ianuarie, cand se va face publica lista tuturor filmelor care intra in cursa pentru Oscar.


Adauga comentariu
 
CONCURSURI & URBAN.RO SOCIAL