Globurile de Aur 2014: nominalizari

Multe surprize au aparut in lista nominalizarilor pentru Globurile de Aur 2015! Cine ar putea fi marii castigatori ai acestei editii?

A 72a editie a Globurilor de Aur va avea loc pe 11 ianuarie si va fi gazduita de Amy Poehler si Tina Fey

Birdman s Fargo conduc lista nominalizarilor insa lista completa include multe nume noi! Insa Meryl Streep, Julianne Moore, Bill Murray, filmul lui Wes Anderson sau productiile HBO, toate momentele cinematografice importante ale anului isi gasesc loc in aceasta editie a Globurilor de Aur.

 Best TV Series, Musical or Comedy
“Girls” (HBO)
“Orange is the New Black” (Netflix)
“Transparent” (Amazon)
“Silicon Valley” (HBO)
“Jane the Virgin” (CW)

Best TV Movie or Mini-series
“The Normal Heart” (HBO)
“True Detective” (HBO)
“Olive Kitteridge” (HBO)
“Fargo” (FX)
“The Missing” (Starz)

Best Supporting Actress in a Series, Mini-Series or TV Movie
Allison Janney, “Mom” (CBS)
Kathy Bates, “American Horror Story: Freak Show” (FX)
Uzo Aduba, “Orange is the New Black” (Netflix)
Joanne Froggatt, “Downton Abbey” (PBS)
Michelle Monaghan, “True Detective” (HBO)

Best Actress in a TV Series, Musical or Comedy
Julia Louis-Dreyfus, “Veep” (HBO)
Lena Dunham, “Girls” (HBO)
Edie Falco, “Nurse Jackie” (Showtime)
Taylor Schilling, “Orange Is the New Black” (Netflix)
Gina Rodriguez, “Jane the Virgin” (CW)

Best Screenplay – Motion Picture
Richard Linklater, “Boyhood”
Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo, “Birdman”
Graham Moore, “The Imitation Game”
Wes Anderson & Hugo Guinness, “The Grand Budapest Hotel”
Gillian Flynn, “Gone Girl”

Best Supporting Actor in a Series, Mini-Series or TV Movie
Bill Murray, “Olive Kitteridge” (HBO)
Matt Bomer, “The Normal Heart” (HBO)
Alan Cumming, “The Good Wife” (CBS)
Jon Voight, “Ray Donovan” (Showtime)
Colin Hanks, “Fargo” (FX)

Best Actor in a TV Series, Musical or Comedy
Jeffrey Tambor, “Transparent” (Amazon)
William H. Macy, “Shameless” (Showtime)
Don Cheadle, “House of Lies” (Showtime)
Ricky Gervais, “Derek” (Netflix)
Louis C.K., “Louie” (FX)

Best Foreign Language Film
“Ida”
“Tangerines”
“Leviathan”
“Force Majeure”
“Gett: The Trial of Viviane Amsalem”

Best Animated Feature Film
“How to Train Your Dragon 2”
“The Boxtrolls”
“The LEGO Movie”
“Big Hero 6”
“The Book of Life”

Best Actor in a TV Series, Drama
Liev Schreiber, “Ray Donovan” (Showtime)
Kevin Spacey, “House of Cards” (Netflix)
James Spader, “The Blacklist” (NBC)
Clive Owen, “The Knick” (Cinemax)
Dominic West, “The Affair” (Showtime)

Best Actor in a Motion Picture, Musical or Comedy
Michael Keaton, “Birdman”
Bill Murray, “St. Vincent”
James Corden, “Into the Woods”
Joaquin Phoenix, “Inherent Vice”
Christoph Waltz, “Big Eyes”

Best Supporting Actor in a Motion Picture
J.K. Simmons, “Whiplash”
Edward Norton, “Birdman”
Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
Ethan Hawke, “Boyhood”
Robert Duvall, “The Judge”

Best Actress in a Motion Picture, Drama
Julianne Moore, “Still Alice”
Reese Witherspoon, “Wild”
Rosamund Pike, “Gone Girl”
Felicity Jones, “The Theory of Everything”
Jennifer Aniston, “Cake”

Best Actor in a Mini-series or TV Movie
Matthew McConaughey, “True Detective” (HBO)
Woody Harrelson, “True Detective” (HBO)
Billy Bob Thornton, “Fargo” (FX)
Martin Freeman, “Fargo” (FX)
Mark Ruffalo, “The Normal Heart” (HBO)

Best TV Series, Drama
“Downton Abbey” (PBS)
“The Good Wife” (CBS)
“House of Cards” (Netflix)
“The Affair” (Showtime)
“Game of Thrones” (HBO)

Best Supporting Actress in a Motion Picture
Patricia Arquette, “Boyhood”
Meryl Streep, “Into The Woods”
Keira Knightley, “The Imitation Game”
Emma Stone, “Birdman”
Jessica Chastain, “A Most Violent Year”

Best Actress in a Motion Picture, Musical or Comedy
Amy Adams, “Big Eyes”
Emily Blunt, “Into The Woods”
Julianne Moore, “Maps To The Stars”
Quvenzhane Wallis, “Annie”
Helen Mirren, “The Hundred Foot Journey”

Best Motion Picture, Musical or Comedy
“Birdman”
“Into the Woods”
“The Grand Budapest Hotel”
“St. Vincent”
“Pride”

Best Actress in a Mini-series or TV Movie
Jessica Lange, “American Horror Story: Freak Show” (FX)
Frances McDormand, “Olive Kitteridge” (HBO)
Maggie Gyllenhaal, “The Honourable Woman” (SundanceTV)
Allison Tolman, “Fargo” (FX)
Frances O’Connor, “The Missing” (Starz)

Best Actor in a Motion Picture, Drama
Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”
Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”
Steve Carell, “Foxcatcher”
David Oyelowo, “Selma”
Jake Gyllenhaal, “Nightcrawler”

Best Director – Motion Picture
Richard Linklater, “Boyhood”
Alejandro González Iñárritu, “Birdman”
Ava DuVernay, “Selma”
Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel”
David Fincher, “Gone Girl”

Best Motion Picture, Drama
“Foxcatcher”
“Boyhood”
“The Imitation Game”
“Selma”
“The Theory of Everything”

Best Original Song – Motion Picture
“Big Eyes” (Big Eyes)
“Glory” (Selma)
“Mercy Is” (Noah)
“Opportunity” (Annie)
“Yellow Flicker Beat” (The Hunger Games: Mockingjay — Part I)

Best Original Score – Motion Picture
Johann Johannsson, “The Theory of Everything”
Alexandre Desplat, “The Imitation Game”
Trent Reznor & Atticus Ross, “Gone Girl”
Antonio Sanchez, “Birdman”
Hans Zimmer, “Interstellar”

VEZI AICI lista castigatorilor de anul trecut!


Adauga comentariu
 
CONCURSURI & URBAN.RO SOCIAL