Skip to content

S-a anuntat lista productiilor care intra in competitia Oscarului pentru Film Strain. „La Gomera” e printre ele.

  • envelope icon

Academia Americana de Film a anuntat ieri lista filmelor eligibile pentru Oscarul pentru Film Strain. Printre productii se afla filme de pe toate continentele exceptand Antarctica, iar Ghana, Nigeria si Uzbekistan s-au inscris pentru prima oara in competitie.

Romania a desemnat filmul lui Corneliu Porumboiu, „La Gomera” cu Vlad Ivanov si Catrinel Menghia, drept reprezentantul sau in aceasta competitie

Construit in stilistica filmelor noire, „La Gomera” e un film politist cu mult umor si cu multe detalii subtile care ii surprind pe spectatori cand incep sa le remarce. Cu o structura narativa ca un puzzle, adica capitole care au povesti in jurul altui personaj, Porumboiu se joaca cu atentia spectatorilor: fiecare capitol e in alta culoare de la hainele personajelor la elemente din decor, secvente filmate intr-o anumita stilistica apar cu aceleasi cadre, dar cu alte personaje, in alt capitol.

„La Gomera”, dincolo de povestea politista in care traficanti de droguri comploteaza cu un politist (Vlad Ivanov) ca sa-l scoata din puscarie pe unul dintre colegii lor, folosindu-se de un limbaj fluierat invatat in Spania, e un film minunat in care niciunul dintre personaje nu e totalmente curat sau corect, fiecare are o viata dubla pe care o descoperi surprins si cu zambetul pe buze de la secventa la secventa.

Almodovar din nou favorit pentru, cel putin, o nominalizare

Printre favoritele din acest moment, din lista de 93 de filme, sunt productii cu regizori care au confirmat de-a lungul timpului inclusiv in America, la membrii Academiei de Film: sud coreanul Bong Joon Ho cu filmul “Parasite” (care a fost premiat si la Cannes) si Petro Almoddovar cu “Pain & Glory” cu un incredibil Antonio Banderas in ipostaza unui scriitor aflat in depresie care se reintalneste cu una dintre marile lui iubiri (Almodovar a castigat un Oscar cu All About My Mother in 1999).

Regulamentul pentru parcursul acestor filme pana la nominalizarea la Oscar este urmatorul: filmele trebuie sa aiba mai mult de 40 de minute sa fie produse in afara Statelor Unite si sa se vorbeasca predominant o limba care nu e engleza.

Pe 16 decembrie se va anunta o lista de 10 filme din care se vor face nominalizarile. Anul trecut lista scurta a continut 9 filme, iar in anii precendeti era de 6 filme, dar succesul filmelor din festivalurile europene de film (Cannes, Venetia) a dus la extinderea acestei liste.

Amazon si Netflix se lupta pentru cat mai multe nominalizari la Oscar, in cat mai multe categorii

Se fac planuri pentru productiile Amazon si Netflix ( “Roma” lui Alfonso Cuaron, produs de Netflix, a fost vedeta anul trecut la Oscar), dar ambele case de productie vor dori sa investeasca foarte mult in promovare pentru productiile lor de limba engleza. Se vorbeste deja ca „The Irishman” va fi marele favorit, dar momentan e boicotat de salile de cinema din America care, evident, se afla in conflict cu Netflix si nu vor sa-l difuzeze in saptamanile urmatoare, astfel incat sa fie eligibil la nominalizari conform regulamentului.

La film strain Amazon are productia franceza „Les Miserables”, iar Netflix vine cu un film care a fost premiat si la Cannes, din Senegal, „Atlatics”, regizat de Mati Diop, prima femeie de culoare care a avut un film in competitie la Cannes.

Lista nominalizarilor complete la Oscar va fi anuntata pe 13 ianuarie 2020, iar ceremonia Oscarurilor va avea loc pe 9 februarie.

Lista filmelor eligibile pentru Oscarul strain, in ordinea alfabetica a tarilor de provenienta a producatorului

Albania, The Delegation, director: Bujar Alimani
Algeria, Papicha, director: Mounia Meddour
Argentina, Heroic Losers, director: Sebastián Borensztein
Armenia, Lengthy Night, director: Edgar Baghdasaryan
Australia, Buoyancy, director: Rodd Rathjen
Austria, Joy, director: Sudabeh Mortezai
Bangladesh, Alpha, director: Nasiruddin Yousuff
Belarus, Debut, director: Anastasiya Miroshnichenko
Belgium, Our Mothers, director: César Díaz
Bolivia, I Miss You, director: Rodrigo Bellott
Bosnia and Herzegovina, The Son, director: Ines Tanovic
Brazil, Invisible Life, director: Karim Aïnouz
Bulgaria, Ága, director: Milko Lazarov
Cambodia, In the Life of Music, directors: Caylee So, Sok Visal
Canada, Antigone, director: Sophie Deraspe
Chile, Spider, director: Andrés Wood
China, Ne Zha, director:Yu Yang
Colombia, Monos, director: Alejandro Landes
Costa Rica, The Awakening of the Ants, director: Antonella Sudasassi Furniss
Croatia, Mali, director: Antonio Nuic
Cuba, A Translator, directors: Rodrigo Barriuso, Sebastián Barriuso
Czech Republic, The Painted Bird, director: Václav Marhoul
Denmark, Queen of Hearts, director: May el-Toukhy
Dominican Republic, The Projectionist, director: José María Cabral
Ecuador, The Longest Night, director: Gabriela Calvache
Egypt, Poisonous Roses, director: Ahmed Fawzi Saleh
Estonia, Truth and Justice, director: Tanel Toom
Ethiopia, Running Against the Wind, director: Jan Philipp Weyl
Finland, Stupid Young Heart, director: Selma Vilhunen
France, Les Misérables, director: Ladj Ly
Georgia, Shindisi, director: Dimitri Tsintsadze
Germany, System Crasher, director: Nora Fingscheidt
Ghana, Azali, director: Kwabena Gyansah
Greece, When Tomatoes Met Wagner, director: Marianna Economou
Honduras, Blood, Passion and Coffee, director: Carlos Membreño
Hong Kong, The White Storm 2 Drug Lords, director: Herman Yau
Hungary, Those Who Remained, director: Barnabás Tóth
Iceland, A White, White Day, director: Hlynur Pálmason
India, Gully Boy, director: Zoya Akhtar
Indonesia, Memories of My Body, director: Garin Nugroho
Iran, Finding Farideh, directors: Azadeh Moussavi, Kourosh Ataee
Ireland, Gaza, directors: Garry Keane, Andrew McConnell
Israel, Incitement, director: Yaron Zilberman
Italy, The Traitor, director: Marco Bellocchio
Japan, Weathering With You, director: Makoto Shinkai
Kazakhstan, Kazakh Khanate. The Golden Throne, director: Rustem Abdrashov
Kenya, Subira, director: Ravneet Singh (Sippy) Chadha
Kosovo, Zana, director: Antoneta Kastrati
Kyrgyzstan, Aurora, director: Bekzat Pirmatov
Latvia, The Mover, director: Davis Simanis
Lebanon, 1982, director: Oualid Mouaness
Lithuania, Bridges of Time, directors: Audrius Stonys, Kristine Briede
Luxembourg, Tel Aviv on Fire, director: Sameh Zoabi
Malaysia, M for Malaysia, directors: Dian Lee, Ineza Roussille
Mexico, The Chambermaid, director: Lila Avilés
Mongolia, The Steed, director: Erdenebileg Ganbold
Montenegro, Neverending Past, director: Andro Martinović
Morocco, Adam, director: Maryam Touzani
Nepal, Bulbul, director: Binod Paudel
Netherlands, Instinct, director: Halina Reijn
Nigeria, Lionheart, director: Genevieve Nnaji
North Macedonia, Honeyland, directors: Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska
Norway, Out Stealing Horses, director: Hans Petter Moland
Pakistan, Laal Kabootar, director: Kamal Khan
Palestine, It Must Be Heaven, director: Elia Suleiman
Panama, Everybody Changes, director: Arturo Montenegro
Peru, Retablo, director: Alvaro Delgado Aparicio
Philippines, Verdict, director: Raymund Ribay Gutierrez
Poland, Corpus Christi, director: Jan Komasa
Portugal, The Domain, director: Tiago Guedes
Romania, The Whistlers, director: Corneliu Porumboiu
Russia, Beanpole, director: Kantemir Balagov
Saudi Arabia, The Perfect Candidate, director: Haifaa Al Mansour
Senegal, Atlantics, director: Mati Diop
Serbia, King Petar the First, director: Petar Ristovski
Singapore, A Land Imagined, director: Yeo Siew Hua
Slovakia, Let There Be Light, director: Marko Skop
Slovenia, History of Love, director: Sonja Prosenc
South Africa, Knuckle City, director: Jahmil X.T. Qubeka
South Korea, Parasite, director: Bong Joon Ho
Spain, Pain and Glory, director: Pedro Almodóvar
Sweden, And Then We Danced, director: Levan Akin
Switzerland, Wolkenbruch’s Wondrous Journey Into the Arms of a Shiksa, director: Michael Steiner
Taiwan, Dear Ex, directors: Mag Hsu, Chih-Yen Hsu
Thailand, Krasue: Inhuman Kiss, director: Sitisiri Mongkolsiri
Tunisia, Dear Son, director: Mohamed Ben Attia
Turkey, Commitment Asli, director: Semih Kaplanoglu
Ukraine, Homeward, director: Nariman Aliev
United Kingdom, The Boy Who Harnessed the Wind, director: Chiwetel Ejiofor
Uruguay, The Moneychanger, director: Federico Veiroj
Uzbekistan, Hot Bread, director: Umid Khamdamov
Venezuela, Being Impossible, director: Patricia Ortega
Vietnam, Furie, director: Le Van Kiet

  • envelope icon

Taguri:

,

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *